Powered By Blogger

Szukaj na tym blogu

10 maja 2010

Cuda przyrody w parkach narodowych w Polsce

- ruchome wydmy(Wędrujące Białe Góry)   Najbardziej znana, ale także najpiękniejsza pustynia, nazywana Białymi Górami, znajduje się nad Morzem Bałtyckim na Wybrzeżu Słowińskim, między jeziorami Gardno i Łebsko. Najwyższą ruchomą "białą górą" jest Wydma Łącka o wysokości 42 m n.p.m., czyli kilkunastu pięter wieżowca. Wydmy przemieszczają się z prędkością kilku metrów rocznie, rekordzistki pokonują aż 10 m w ciągu roku! Północny brzeg jeziora Łebsko, zasypywany piaskiem, cofa się około 1m na rok. Najwyższą, chociaż już utrwaloną i porośniętą przez roślinność wydmą jest Czołpińska Góra. 

-rowokół(Piracka góra) Na południe od granicy Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się Rowokół, góra o wysokości 115 m n.p.m. Jej nazwa pochodzi z języka skandynawskiegoi składa się z dwóch członów: rewe i kol. Pierwszy człon znaczy skała, rafa, mielizna, naomiast drugi okrągły szczyt, wierzchołek,czaszka.Legenda głosi, że pewna księżniczka chciała skryć się przed światem i rozkazała wybudować wieże na górze, w której zamieszkała. Wieżę otoczono ostrokołem i rowem. Dziś po rowie nie ma już śladu.

-Jezioro Turkusowe Jezioro Turkusowe najlepiej oglądać z lotu ptaka, wówczas najlepiej można docenić jedo urok. Jezioro powstało w dawnym wyrobisku kredy i ma 21 metrów 

-orzeł bielik Bielik, wspaniały drapieżny ptak, z rodziny jastrzębi, potocznie zwany orłem, jest dla Polaków symbolem dumy narodowej i godłem ojczyzny. Jeśli chcemy zobaczyć bielika w naturalnym środowisku, koniecznie musimy odbyć wycieczkę na wyspę Wolin. Stanowi ona miejsce życia lęgowych gatunków ptaków, w tym wielu rzadkich i chronionych, do których należy bielik.

-Bór Świeży Bory Tucholskie to piękny i doświadczony przez historię region.W leśnych ostępach żyją lisy, kuny, tchórze, łasice, a także sarny i dziki. Do lokalnych warunków doskonale przystosowały się również bobry i wydry. Imponująco przedstawia się świat ptaków. Ponad sto gatunków wybrało Bory Tucholskie na swoje miejsce lęgowe. Uważny oberwator może zobaczyć bielika, zimorodka, żurawia lub głuszca, uznanego za symbol parku.

-na śnieżyce (ponad chmurami) Śnieżka - najwyższy szczyt Sudetów- została zbudowana ze skał magmowych.Karkonosze były dwukrotnie zlodowacone w czesie, kiedy na teren Polski wkroczył lądolód skandynawski. Śladami tych wydarzeń są kotły lodowcowe(jest ich sześc) zwanych cyrkami. Trzy z nich znajdują się w masywie Śnieżki. Dzisiaj szczyt i jego okolice objęte są ochroną w formie parku narodowego.

-Ojców Pierwsze wzmianki o miejscowości Ojców pojawiają sięjuż w Rocznikach czyli Kronikach sławnego Jana Długosza.Obecnie turystów w Ojcowie nie brakuje. Drugim często odwiedzającym miejscem , była kaplica " Na Wodzie". Została ona zbudowana na palach wpitych w dno Prądnika(rzeka).

- Maczuga Herkulesa " Ręką olbrzyma niegdyś przed wiekami wbita

                                         Sterczysz w niebo wzniesiona i burzom urągasz(...)"   Józef Cyra                                                                                                                                                       Maczuga Herkulesa

Niezwykłą skałę mającą 20 metrów wysokości najlepiej oglądać z drogi biegnącej do Ojcowa.

- Giewont i Morskie Oko Giewont rozpoznawany jest przez wielu Polaków.  Swoim kształtem przypomina postać śpiącego rycerza. Morskie Oko nazywane jest również Rybim Stawem, gdyż jest jednym z nielicznych zbiorników wodnych w Tatrach, w którym zyją pstrągi.

-kozice i  świstaki Kozice oswojone sa na widok człowieka, ale nie podchodzą do nich zbyt blisko. Górale do dziś wierzą, że sadło świstaków, tych sympatycznych ssaków, jest niezawodnym lekarstwem na wszelkie dolegliwości.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz